Czego możemy się dowiedzieć o zawodzie mechanika samochodowego?
Posiadanie samochodu to ogromna wygoda i oszczędność czasu, jednak musimy pamiętać o obowiązkowych przeglądach i niezbędnych naprawach, a to już wygodne dla nas nie jest. Na tej naszej niewygodzie zarabiają warsztaty samochodowe, które nieustannie poszukują wyszkolonych pracowników. Przeczytaj kilka wskazówek dotyczących pracy mechanika samochodowego.
Jakie są najważniejsze zadania mechaników samochodowych?
Pierwszą odpowiedzią, która się nasuwa, jest naprawa samochodów. Oczywiście to prawda, niemniej jednak to tylko wąski zakres obowiązków osoby pracującej jako mechanik samochodowy. Przed przeprowadzeniem napraw fachowiec musi zdiagnozować usterkę. Czasami jego zadanie na tym się nie kończy.
Mechanik musi współpracować z innymi pracownikami warsztatu, żeby warsztat działał sprawnie. Oprócz napraw zajmuje się również konserwacją pojazdów, w tym konkretnych układów takich jak: układ hamulcowy, układ wydechowy i układ napędowy. Przeprowadza ważne wymiany części, przewodów, olejów oraz płynów i uszczelek. Powinien umieć obsługiwać specjalistyczne narzędzia oraz sprzęt diagnostyczny. Często też komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem.
Jakie wykształcenie musi mieć mechanik samochodowy?
Najbardziej popularną ścieżką rozwoju w tym kierunku jest ukończenie szkoły zawodowej albo technikum o profilu mechanika samochodowego. Niektórzy pasję i talent na tej płaszczyźnie odkrywają na przykład w okresie praktyk studenckich. Wielu mechaników to też samouki. Nierzadko młodzież, która pomaga rodzicom przy naprawach pojazdów, motocykli, czy sprzętu rolniczego, po paru latach jest w stanie realizować tego typu naprawy na własną rękę.
Dla pracodawcy najistotniejsze są umiejętności. Zawód bądź tytuł można zdobyć w międzyczasie. Bez zapału do pracy z samochodami się nie obejdzie. Ten element jest najistotniejszy.
Co może być niebezpieczne w pracy mechanika samochodowego?
Waga i rozmiary samochodów powodują, że mechanik przeważnie musi dopasować swoją pozycję ciała do wymaganych napraw. Mechanik bardzo często leży pod samochodem, stoi pod samochodem lub w kanale warsztatowym z głową odchyloną w górę albo pochyla się do przodu nad otwartą maską auta.
Mechanik musi mieć zdrowy kręgosłup, żeby bez większych problemów wytrzymać cały dzień w pracy. Niektóre części samochodowe są bardzo ciężkie. Ich montaż może wymagać dobrej kondycji i użycia znacznej siły. Musi bardzo uważać i zabezpieczać się przed tym, żeby nic nie przygniotło mu nóg.
Oprócz zagrożeń natury mechanicznej, środowisko pracy może być niesprzyjające również z innych powodów. Mechanik zawsze pobrudzi się w pracy. Paliwo, kurz, smary oraz oleje to substancje silnie uczulające alergików. Ważne, aby kandydat na to stanowisko miał pewność, że przebywanie w takich warunkach nie stanowi dla niego zagrożenia z powodów zdrowotnych.
Zanim zdecydujemy się rozpocząć pracę w warsztacie samochodowym wysoce zalecane jest zapoznanie się z przepisami BHP. Chroni to pracownika przed wieloma zagrożeniami, których może doświadczyć podczas swojej pracy.