Gitara klasyczna, akustyczna czy elektryczna? Którą wybrać na początek?

Typów gitar, modeli, a także firm zajmujących się ich produkcją jest wiele. Jak więc w tej ilości wybrać instrument dla siebie, który sprawi, że muzyka stanie się naszą pasją? Wszystko zależy od Twoich upodobań muzycznych, a także potrzeb. Zapoznaj się z tym tekstem i zakup gitarę, o której zawsze marzyłeś!

Pierwsza gitara – jak wybrać tę jedyną?

W sieci natrafimy na wiele poradników oraz artykułów, na jakiej gitarze powinniśmy rozpocząć swoją przygodę z tym typem instrumentu, jednakże według mnie najważniejsze jest jaka gitara nam się podoba i na jakiej chcemy grać.

Jeśli nasi idole grają na gitarach elektrycznych i pragnęlibyśmy kiedyś móc zagrać ich piosenki „własnoręcznie”, to nie zastanawiajmy się i nabądźmy właśnie elektryka. Ok, zgoda, może dużo osób stwierdzi, że to nie najwłaściwszy wybór, bo nie wyrobimy sobie opuszków i trudniej nam będzie grać na innych rodzajach gitar, ale przynajmniej będziemy mieć motywację do późniejszej nauki i radość z gry.

To, że umiemy grać na tak zwanym klasyku, nie oznacza od razu, że będziemy wybitni w kawałkach SOAD czy też AC/DC oraz odwrotnie. Można powiedzieć, że są to nieco inne instrumenty o innych skalach brzmień, więc wprawę i tak będziemy zdobywać na każdym z osobna.

Gitara klasyczna – czym się cechuje?

Jest to najpopularniejszy typ gitary preferowany przez osoby początkujące. Nie dosyć, że jest stosunkowo tania w porównaniu do innych, to jeszcze całkiem lekka, co pozwala nam na zabieranie jej na spotkania towarzyskie, jak przykładowo ogniska, domówki lub inne imprezy.

Kolejnym plusem dla wielu ludzi może być jej ciepłe oraz miękkie brzmienie, doskonale nadające się do muzyki klasycznej bądź flamenco. Co więcej, nylonowe struny, jakie w większości wypadków są w tego typu modelach minimalizują bolesność opuszków, co jest częstym problemem dla nowych właścicieli gitar. Plusem może być także szerszy gryf, zmniejszy nam to kłopot z dociskaniem sąsiednich strun ze względu na szerokie przerwy między nimi.

Dla kogo polecamy gitarę akustyczną?

Fundamentalną różnicą pomiędzy gitarą akustyczną a klasyczną są jej stalowe struny, które dają głośniejsze oraz bardziej wyraziste brzmienie, znakomicie nadające się do konkretnego wokalu. Z tego powodu osoby pragnące grać w zespołach, a nie tylko samotnie w domu, częściej decydują się na ten model. Są trochę cięższe i mają większe rozmiary, a gryfy węższe, co sprawia, że kształtem przypominają gitary elektryczne.

Czy gitara elektryczna nada się dla początkujących?

Instrument podstawowy w przeważającej ilości zespołów rockowych. W zestawieniu do wcześniej wyszczególnionych można śmiało rzec, że wygląda bajerancko. Wąski, wygięty gryf i do tego ciekawy szpiczasty korpus.

Niestety, wymaga ona użycia wzmacniacza, który dodatkowo powinniśmy zakupić i co zwiększa nam koszty. Dodatkowo lepiej na nim nie oszczędzać, bo to on decyduje o finalnym brzmieniu naszej gry. Zabawa i brzmienie przednie, ale powinno się pamiętać o odpowiednim wyposażeniu.

Jak wybrać gitarę dla dziecka?

Wybór gitary jest jeszcze trudniejszy, jeśli ma to być instrument dla dziecka. Wśród dodatkowych problemów jest dobór odpowiedniego rozmiaru, a także takiego typu, który ułatwi naukę. Dziecko musi się dobrze bawić podczas gry, a nie nudzić. Idealna gitara ma dopasowany idealnie kształt do małych rączek dziecka. Istotne jest także zakupienie strun nylonowych, aby maluch nie narzekał na ból podczas gry.

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń artykuł:

Komentarze 0

Brak komentarzy

Arykuły w kategorii Kultura i sztuka