Jak wybrać tablet? Na jakie parametry tabletu zwrócić uwagę?

To, jaki tablet kupić, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim jest to cel, w jakim będziemy używać naszego sprzętu. Inne parametry będą istotne przy pracy, inne przy nauce, rozrywce, grach, czy też oglądaniu filmów. Na co w szczególności zwrócić uwagę podczas zakupu tabletu. Wszystko wyjaśniamy w poniższym artykule.

Czym właściwie jest tablet?

Tablet jest wszechstronnym gadżetem zespalającym w sobie cechy komputera osobistego i telefonu komórkowego. Z reguły ma rozmiary większe od smartfona, co wpływa na wygodę jego użytkowania. Na sterowanie nim pozwala dotykowy ekran. W odróżnieniu od komputera nie wymaga on dodatkowej klawiatury oraz myszki.

Najważniejsze zalety tabletów to ich wielkość oraz waga. Nieduże wymiary pozwalają na wygodne noszenie go w torebce, plecaku, lub dłoni. Przekątna ekranu tabletu to najczęściej od 7 do 12 cali. Korzystanie z Internetu odbywa się przy użyciu Wi-Fi, co więcej w wielu przypadkach tablet można zaopatrzyć w kartę SIM oraz użytkować go jak smartfona.

Jak wykorzystuje się tablet?

Okazję do korzystania z tabletu odnajdą zarówno małe dzieci, nastolatkowie, jak również dorośli. Z uwagi na spory ekran będzie on bardziej komfortowy od smartfona do korzystania z poczty internetowej, bądź robienia zakupów w internecie.

Zainstalować na nim można większość aplikacji, a za ich pomocą korzystać z wszelkiego rodzaju portali społecznościowych, grać w gry czy też oglądać filmy. Graficy często korzystają z tabletów jako narzędzi do rysowania. Są urządzeniami nadzwyczaj wielozadaniowymi. Będąc ich posiadaczami, być może sami odnajdziecie dla nich dużo więcej zastosowań.

Jakim cechom tabletu należy przyjrzeć się w sklepie?

Zanim dokonamy zakupu, należałoby zdecydować się na fizyczną przymiarkę do urządzenia. Idź do sklepu, chwyć tablet do ręki i oceń, czy rozmiar, waga oraz jakość obrazu Ci się podobają. Skup się na jakości wykonania oraz doborze materiałów. Dobrze wykonany sprzęt będzie na pewno służył dłużej.

Już przed zakupem przemyśl, do czego przede wszystkim będziesz używał swojego sprzętu. Jeżeli będzie to sprzęt wyłącznie do czytania poczty, przekątna ekranu trochę większa od smartfonu może Ci wystarczyć. Jeśli planujesz pracę nad arkuszami kalkulacyjnymi, bądź obróbkę obrazów, przekątna większa od 10 cali będzie dobrym wyborem.

Ustal jaka bateria zasila oglądany tablet. Każdy producent określa pojemność baterii. Te bardziej pojemne w większości przypadków pozwolą na dłuższą pracę sprzętu. Rozwiązania budżetowe pozwalają na używanie ich w czasie do około 4 godzin. Te droższe dają radę obsługiwać aplikacje bezustannie nawet do 10 godzin. Oprócz baterii skup się również na procesorze. Dwurdzeniowy procesor z pamięcią RAM od 2 GB zadowoli potrzeby zwykłego zjadacza chleba.

Istotną kwestią może być także system operacyjny. Na rynku najczęściej spotkamy się z tabletami posiadającymi Android, Windows oraz iOS. Użytkownicy w przeważającej mierze stawiają na Android, ponieważ jest on wydajny i świetnie sprawdza się do codziennych czynności, ponadto jest sporo tańszy niż wspomniany iOS. 

Jeśli tablet ma posłużyć do pracy lub nauki (na przykład dla studenta), istotna może być także możliwość obsługi pakietu Microsoft Office. Wówczas najlepiej jest postawić na sprzęt wyposażony w system Windows.

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń artykuł:

Komentarze 0

Brak komentarzy

Arykuły w kategorii Technologia i Internet