Deszczówka – jak zbierać ją we właściwy sposób?

Deszcz jest całkowicie normalnym i naturalnym zjawiskiem atmosferycznym. Każdemu z nas nie raz zdarzyło się przemoczyć do suchej nitki. W momencie, gdy zabezpieczyliśmy nasz dom przed ulewami poprzez system odprowadzania wody deszczowej z posesji do sieci ogólnospławnej czy kanalizacji deszczowej lub zamontowaliśmy zbiornik retencyjny na działce, możemy być spokojni!

Możliwe problemy z wyprowadzeniem wody deszczowej!

Zły montaż rynien wokół domu czy też ich całkowity brak, będzie skutkował kłopotami z zalewającą budynek wodą deszczową. Ściany oraz fundamenty domu będą zawilgocone od stale lejącej się, oraz spływającej w głąb gruntu wody. Dodatkowo będzie zbierać się błoto w miejscach, gdzie często zbierają się kałuże. Jeżeli grunt na naszej działce jest odpowiednio przepuszczalny, wystarczy odprowadzić wodę rynnami z dala od domu i tam wchłonie się jej nadmiar w podłoże. Niemniej, jednak jeśli na naszej działce grunt jest kiepsko przepuszczalny, wodę musimy odprowadzić w głębsze, niższe warstwy ziemi.

Znajdź rozwiązanie na zbieranie wody deszczowej!

Kiedy posiadamy właściwe zaplecze odprowadzające wodę z dachu i wyprowadzające ją w głąb naszej działki, pozostaje nam zastanowić się, jak ją umiejętnie gromadzić, by w następnej kolejności zastosować do podlewania, mycia samochodu, narzędzi oraz innych czynności działkowych.

Świetnym rozwiązaniem na łapanie wody deszczowej jest zbudowanie stawu lub oczka wodnego!

Odpowiednim sposobem będzie budowa oczka wodnego albo stawu, czy też mniejszego zbiornika wodnego, gdzie doprowadzimy ujście jednej z rynien. Zbiornik musi być na tyle głęboki, by w trakcie intensywnych opadów nie został przepełniony. Powinien być również bardzo szczelny, więc należałoby zadbać o wyłożenie szczelnie folią dna zbiornika. Pomysł sprawdzi się jednak na działkach o zdecydowanie większej przestrzeni.

Postaw na zbiornik do łapania deszczówki!

Względnie prostym i dość oczywistym rozwiązaniem jest odprowadzanie wody opadowej do zbiorników do tego celu przeznaczonych, przyłączonych do rury spustowej. Dzięki wykorzystaniu pompy możemy wyprowadzić wodę oraz podlewać ogród, stosując dodatkowo jedynie wąż ogrodowy. Ilości wody, które możemy magazynować w tego typu zbiornikach, są bardzo zróżnicowane. Znajdziemy takie o pojemności kilkuset litrów i takie, które wymagają montażu pod ziemią, gdyż ich rozmiar wyklucza montaż naziemny. Popularne stają się więc tzw. zbiorniki retencyjne, które montujemy w gruncie oraz przez specjalną instalację możemy użytkować z powodzeniem zbieraną deszczówkę np. do spłukiwania wody w toalecie.

Skutecznym sposobem na zbieranie deszczówki są skrzynki lub drenaże rozsączające!

Bardzo dobrą metodą są skrzynki, zamontowane w ziemi, które wykonane są z tworzywa sztucznego. Do skrzynek dołączone są sączki, a ich rola polega na magazynowaniu wody deszczowej oraz równomiernym rozprowadzaniu jej po całej powierzchni działki. Kolejną metodą są drenaże, które także są wykonane z tworzywa sztucznego! Są to rury o karbowanej powierzchni z licznymi otworami, które pozwalają wodzie na wnikanie do środka, po czym rozprowadzanie jej. Wprawdzie obie metody są chętnie wykorzystywane, to jednak skrzynki mogą więcej zmagazynować wody!

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń artykuł:

Komentarze 0

Brak komentarzy

Arykuły w kategorii Dom i ogród