Jesienne zakładanie trawnika. Dlaczego warto wykonać wysiew w okresie jesiennym?
Najlepszy moment na zakładanie trawnika z siewu to bez wątpienia jesień. Nasiona trawy zdążą wówczas wykiełkować i mocno się zakorzenić. Taka murawa będzie zachwycała już od pierwszych wiosennych dni. Praca nad trawnikiem wymaga pewnego zaangażowania i przestrzegania kilku kluczowych etapów. Warto wcześniej zapoznać się z zasadami zakładania go, aby żadna czynność nie przysporzyła nam problemów. Poniższy artykuł z pewnością będzie w tym pomocny.
Zakładanie trawnika — poznaj kluczowe reguły
Prace nad nowiutkim trawnikiem wskazane jest zacząć od zmierzenia kwasowości gleby w naszym ogrodzie. Perfekcyjny odczyn to w przedziale od 5,5 do 6,5. Nazbyt niska kwasowość sprzyjać będzie przyrostowi mchów. Przy zbyt wysokim prędzej od trawy rozwijać będą się chwasty.
Wybierz najlepszą mieszankę trawy. W zależności od przeznaczenia trawnika gatunek trawy winien się różnić. Jeśli po naszym trawniku będą biegać dzieci, wytypuj gatunek odporny na rozdeptywanie, inaczej trawę rekreacyjną czy też sportową. W przypadku, gdy trawnik ma być jedynie ozdobą, świetnie sprawdzi się odmiana parkowa, lub dywanowa.
Przed wysianiem trawnika właściwie przygotuj podłoże. Wyeliminuj wszelkie chwasty występujące w ogrodzie, a w następnej kolejności wyrównaj ziemię. Będzie to pomagało przy podlewaniu. Woda będzie wsiąkać w ziemię, zamiast spływać, przemieszczając niedawno posiane nasiona. W następnym kroku przekop ziemię pod trawnik na głębokość szpadla, a następnie wysyp nawozy oraz kompost, oraz ubij powstałe podłoże.
Po wysianiu nasionek trawy zajmij się podlewaniem. Wykonuj to przy pomocy niewielkiego strumienia wody. Bądź uważny, ażeby nie zmyć nasion. Dodatkowe zraszanie korzystnie wpłynie na przyrost naszego trawnika.
Błędy przy zakładaniu trawnika — jak ich nie popełnić?
Powszechne jest dużo błędów, które zaobserwować można u rozpoczynającego swoją przygodę z ogrodnictwem ludzi. Przede wszystkim na poziomie przygotowania podłoża nie zapomnij o usunięciu z niego kamieni, wyrównaniu i spulchnieniu.
Innym powszechnym błędem jest niedokładne rozsianie. Nierówne rozsypanie nasion może sprawić, że nasz trawnik wyrośnie wybrakowany. W niektórych miejscach widoczne będą puste pola. Zastosuj pomocnicze urządzenia do wysiewania bądź w wypadku siewu ręcznego ponów procedurę dwukrotnie w różnych kierunkach za każdym razem.
Zapominanie o wałowaniu może owocować nierównym wzrostem źdźbeł. Dużo ludzi zaniedbuje ten proces, a skutkiem tego jest powstanie zagłębień w trawniku. Rozsiewanie jednego gatunku trawy na całej powierzchni działki jest błędem. Warunki do wzrostu w różnych miejscach mogą być inne. Zwróć uwagę, gdzie i przez ile czasu w ciągu doby ziemia jest nasłoneczniona i w których miejscach trawnik będzie częściej rozdeptywany. Posiadając tę wiedzę, dobierz właściwe gatunki trawy
Dlaczego jesień to dobry termin na zakładanie trawnika?
Początek jesieni to zdecydowanie optymalny czas na wysiew trawnika. Panują wówczas sprzyjające warunki klimatyczne, temperatura dobowa nie ma dużych wahań. Wczesny siew pozwala roślinom odpowiednio ukorzenić się i przygotować na nadejście mroźnych miesięcy.
Wczesną jesienią gleba nie jest zmarznięta, a w miarę dobrze nagrzana po minionym lecie. Sprzyja to szybkiemu kiełkowaniu nasion trawy. W tym okresie poranki nie są jeszcze aż tak bardzo zimne, opady występują stosunkowo często, a więc ziemia się nawadnia. Jako że nie ma już upałów, nie dochodzi do parowania. W takich warunkach młoda trawa czuje się nadzwyczaj dobrze.