Kręcenie filmu dokumentalnego - jak się do tego przygotować?

Filmy dokumentalne to produkcje, które kojarzymy głównie z telewizji, bądź Internetu. Nie oznacza to jednak, że sami nie możemy takiego stworzyć. Wbrew pozorom nie wymagają one bardzo dużej wiedzy, ani nie obejmują skomplikowanych przygotowań i wyuczania się długich kwestii. Wystarczy dobry pomysł i odrobina chęci. Poniżej znajdziecie najważniejsze wskazówki związane z kręceniem filmów dokumentalnych.

Dobry pomysł jako baza dla filmu dokumentalnego

Projekt na film dokumentalny musi być ujmujący, wciągający widzów. Przed przystąpieniem do realizacji tego postanowienia o nakręceniu swojego filmu dokumentalnego, należałoby odpowiednio przemyśleć, co chcemy w nim przedstawić w tym filmie.

Z początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj, aby zostawić też trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z pewnością ułatwi pracę.

Scenariusz filmu dokumentalnego, czyli ułatwienie przebiegu całej akcji

Scenariusz jest ważny wtedy, gdy w filmie pojawia się osoba mówiąca, opowiadająca historię – tak zwany lektor. Rozpisany tekst, jaki będzie czytany przez lektora, jest bezpośrednią wskazówką jeśli chodzi o długość filmu, ujęcia bądź muzykę. Jeżeli masz już scenariusz, to jesteś już w połowie całego procesu! Sprawa jest nieco bardziej złożona, jeżeli chciałbyś zawrzeć w swoim filmie więcej niż jedną osobę, które będą narratorami opowieści. Jest to nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe :)

Sprzęt niezbędny do nagrywania filmu dokumentalnego

Do nakręcenia filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie znamionowało się dużą dynamiką – poruszanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia czasowe – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.

Tak w istocie potrzebujesz tylko tych paru rzeczy wyliczonych poniżej:

  • kamera, która niekoniecznie musi być najwyższej jakości, najważniejsze jest, żeby opanować jej obsługę jak najlepiej przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do nagrywania dźwięku – istotne jest, żeby nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw z całą pewnością przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeżeli masz dostęp do specjalistycznych programów to wspaniale, natomiast jeżeli takiego dostępu nie masz, to w Internecie odszukasz dużo darmowych opcji.

Jak przystąpić do realizacji filmu dokumentalnego?

Wiele osób kręcących swój pierwszy film dokumentalny staje przed dylematem, jak powinna przebiegać akcja. Czy całość realizacji ma odbywać się ściśle ze scenariuszem, czy też powstawać spontanicznie pod wpływem emocji? Nie ma tu tak naprawdę jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od preferencji osób uczestniczących w planie. Niektóre osoby lepiej czują się, gdy mają wszystko z góry przemyślane, inne zaś lubią naturalnie opowiadać o swoich przeżyciach.

Będąc osobą, która zajmuje się kręceniem i późniejszym montażem filmu, masz realny wpływ na to, jak będzie on na koniec wyglądał. W programie do obróbki możesz wkleić do filmu ciekawe zdjęcia z przeszłości, które odnoszą się do całej fabuły, a także dodać muzykę, która podniesie atrakcyjność Twojej produkcji.

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń artykuł:

Komentarze 0

Brak komentarzy

Arykuły w kategorii Kultura i sztuka