Książki fantastyczne - co warto o nich wiedzieć?

Uwielbiasz zatracać się w fikcyjnych światach wymyślonych przez autorów? Chcesz zachwycać się mitycznymi postaciami i prawami rządzącymi magią? Jeśli odpowiedziałeś "tak", to literatura fantasy może być odpowiednia dla Ciebie. Otwórz się zatem na przygodę z tym gatunkiem literackim i poznaj najciekawsze bestsellery. Oto nasza lista.

Klasyk gatunku fantasy dla młodzieży — Harry Potter

„Harry Potter”, powieść J.K.K Rowling zapewne każdy kojarzy, a jednak wielu zna tylko z ekranizacji filmowych. Przygody sieroty posiadającego niezwykłe zdolności magiczne oraz niezmiernie utalentowanego, a z początku mieszkającego w domu swojej ciotki pod schodami, aby po pewnym czasie trafić do szkoły magii i czarodziejstwa, podbiły i do tej pory podbijają serca milionów czytelników – zarówno tych młodszych jak również tych starszych.

Ze względu na rozpiętość oraz uniwersalność przedstawianych tematów, książki te można polecić czytelnikowi w każdym wieku i na zapoczątkowanie przygody z fantasy jest to kapitalny wybór.

Władca Pierścienia — trylogia, którą musi znać każdy wielbiciel literatury fantasy

Książka J.R.R Tolkiena może wydawać się trudna i napisana zawiłym językiem, ale jeśli lubujemy się w zaczynaniu od klasyki gatunku, który obecnie czytamy, to „Władca Pierścieni” jest podstawą, którą należy znać. Powieść jest tak naszpikowana przeróżnymi emocjami, że nie tylko hobbyści fantastyki, ale ogólnie fani słowa pisanego znajdą sporo przyjemności z czytania tego dzieła.

Jeśli sama książka okaże się aż nadto niedostępna, a język zbyt mętny, można sięgnąć po „Hobbita”, jaki jest prostszy w odbiorze. Godna polecenia jest również ekranizacja, która jest tak dobrze zrobiona, że wielu powala z nóg, a to, że bohaterowie przez dużą część filmu wędrują przez pasma górskie, jest bardziej plusem aniżeli minusem.

Wiedźmin — bestseller w dziedzinie polskiej literatury fantasy

Jeśli jesteśmy lojalni naszej polskiej literaturze oraz cenimy dobitny, siarczysty humor, to znakomicie nadadzą się książki Sapkowskiego. Dominuje tam nieco mroczniejszy klimat i może się wydawać, że jesteśmy w naszym Europejskim Średniowieczu z elementami magii i baśni. Odnajdziemy tam również sporo krwi i bestialskiej walki na miecze i nie tylko. Gdy lubimy książką zapoczątkować jakąś ekranizację albo odwrotnie możemy obejrzeć serial, jaki nakręcono w 2019 roku.

Strach oraz groza — najważniejsze wątki w literaturze fantasy

Sympatycy odczuwania lęku i ci, co uwielbiają się po prostu bać, także znajdą coś dla siebie, a mianowicie horrory. Stephen King jest autorem wielu wspaniałych powieści i tytuły takie jak np. „Lśnienie”, „Smętarz dla Zwierzaków” bądź „Księga Mistrza” będą perfekcyjne na zapoczątkowanie przygody z tą najmroczniejszą stroną Fantasy.

Czy powieści fantasy są dobre dla każdego?

Oprócz szeroko pojętej magii oraz wrażenia lekkiego klimatu, literatura fantastyczna wcale nie odbiega od innych gatunków literackich. Wręcz można rzec, że niesie często wiele ważnych przekazów i cennych lekcji. Autorzy dzieł literackich z gatunku fantasy, w bardzo niecodzienny sposób przekazują czytelnikom wartości, o których czasami zapomina się w codziennym życiu.

Są one ważne dla egzystencji dorosłych osób, ale także do kształtowania świadomości młodzieży. To dlatego powieści fantastyczne mogą być z powodzeniem czytane przez każdą grupę wiekową.

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń artykuł:

Komentarze 0

Brak komentarzy

Arykuły w kategorii Kultura i sztuka