Olej z czarnuszki - dlaczego jest tak popularny?

Olej z czarnuszki nie bez przyczyny zyskał określenie złota faraonów. Znany był bowiem od czasów starożytnego Egiptu i ceniony ze względu na swoje zdumiewające właściwości. W tych małych, czarnych ziarenkach kryje się ogromna moc. Czarnuszka już dawno zamieszkała w naszej kuchni, jednak teraz podbija także serca pasjonatów zdrowego odżywiania i naturalnej medycyny. To wszystko za sprawą jej bogactwa w nienasycone kwasy Omega. Na jakie dolegliwości warto stosować olej wytłoczony z czarnuszki? 

Czarnuszka pomocna na żołądek

W razie zatrucia pokarmowego też może wspomóc olej z czarnuszki. Niemal każda apteka może poratować Cię produktem w postaci kapsułek do połykania i płynu do podania ustnego. Poza tym olej z czarnuszki przejawia działanie wspierające prawidłową pracę wątroby.

Sama roślina kwitnie pomiędzy czerwcem a wrześniem. Posiada charakterystyczne białe lub też niebieskie kwiaty i czarne, trójgraniaste nasiona. Z kolei olej przybiera odcień miodowy, ciemnobrązowy bądź żółtopomarańczowy. Jego smak i zapach jest niezwykle intensywny, lekko gorzki oraz korzenny.

Olej z czarnuszki — funkcja

Olej z czarnuszki tłoczony na zimno posiada w składzie potas, sód, cynk, nienasycone kwasy tłuszczowe, wapń, żelazo, selen, witaminę E, biotynę i beta-karoten. Jest wykorzystywany w celu wzmocnienia wytrzymałości dzieci oraz dorosłych. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Na infekcje skórne, oparzenia słoneczne, łupież, trądzik lub atopowe zapalenie skóry także stosowany jest olej z czarnuszki. Każda apteka dysponuje zarówno płynem do podania doustnego, jak i również kapsułkami.

Produkt ten może okazać się przydatny w opanowywaniu stresu, w wyciszeniu oraz walce z zaburzeniami snu. Metoda przyjmowania i dawkowanie znajduje się w instrukcji dołączonej do opakowania. Olej z czarnuszki powinny ograniczyć panie w ciąży i dzieci poniżej trzeciego roku życia.

Sprawdź moc ziela gojnika

Czarnuszka i uzyskiwany z niej olej to oczywiście jedynie przykład. Takich przykładów fantastycznych darów natury jest o wiele więcej, a gojnik jest jednym z ciekawszych. Gojnik może być wspaniałym wsparciem dla układu odpornościowego, dodając energii, poprawiając witalność, eliminując zmęczenie oraz wahania nastroju. Wykorzystywany jest do leczenia grypy oraz przeziębienia jak również infekcji uszu.

Zawarta w nim dopamina oraz serotonina wykazują właściwości uspokajające nerwy, przez co jest stosowany jako środek zwalczający depresję oraz nerwicę. Może wpływać na samopoczucie i pracę mózgu. W przypadku zaburzeń żołądkowo-jelitowych oraz profilaktyce zaburzeń nerek również można wykorzystać gojnik.

Czym kierować się podczas zakupu gojnika?

Kupując gojnik, warto zwrócić uwagę na jego postać. W aptekach można kupić ziele, które jest zmielone i wyglądem przypomina tradycyjną herbatę. My ze swojej strony polecamy taki, który ma formę całych kwiatów lub kwiatów z łodyżkami. Najbardziej wartościowe są właśnie szczyty, które posiadają najwięcej substancji aktywnych oraz olejków eterycznych. Podczas parzenia nadają one naparowi intensywny zielono-żółty odcień. A na co taki napar działa? Podobnie jak olej z czarnuszki, ziele gojnika również posiada wiele cennych właściwości. Pomaga się uspokoić, działa kojąco, łagodząco, wspomaga pracę nerek, układu moczowego, a także ułatwia trawienie.

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń artykuł:

Komentarze 0

Brak komentarzy

Arykuły w kategorii Zdrowie i odżywianie