Co w pracy wykonuje wulkanizator?

Wulkanizator najczęściej kojarzy się nam z wymianą opon w samochodzie na zimę i wiosnę, czyli dwa razy w roku. Oprócz tego ma on jeszcze wiele zadań, o których być może nie wiemy. Kluczowym jego obowiązkiem jest serwisowanie opon, co oznacza, że wykonuje on wiele czynności, które prowadzą do całkowitej użyteczności opony. Są to różnorodne zadania jak prostowanie i naprawa felg, czy też konserwacja całych opon i kół!

Kim jest wulkanizator – opis zawodu!

Zawód wulkanizatora można określić jako specjalistę od reperacji opon w pojazdach. Profesja ta jest zawodem rzemieślniczym. Nie wymaga ukończenia konkretnej szkoły. Zwolennicy tego fachu uczą się pracy np. poprzez kursy. Pośród reprezentantów tego fachu największą grupę tworzą wychowankowie szkół samochodowych.

Do podjęcia pracy oprócz dokumentów potwierdzających ukończenie kursu, kandydat posiadać powinien również siłę i wytrzymałość fizyczną, a także zdolności manualne. Opony są dosyć ciężkie. Zdejmowanie i montowanie kół przez całą zmianę w pracy może być zbyt obciążające dla wielu osób.

Wulkanizator – specyfika jego pracy!

Miejscem usług wulkanizatorów są warsztaty samochodowe, serwisy wulkanizacyjne i stacje obsługi pojazdów. W miejscach tych na wulkanizatorów czekać może wiele zadań. Na ogół klienci przyjeżdżają do nich przy okazji okresowej wymiany opon w swoich pojazdach. Innym, także często wykonywanym zajęciem jest wyszukanie oraz łatanie dziur w oponach. Do zadań należą także pielęgnacja bieżników opon oraz ich wymiana.

Do wykrywania i usuwania mikropęknięć w gumie wulkanizatorzy stosują rozmaitość metod. Pośród nich wymienić można obróbkę mechaniczną w formie szlifowania, wykorzystywanie chemii oraz sprężonego powietrza. Wulkanizatorzy sprawują dodatkowo opiekę nad felgami w samochodach swoich klientów. Naprawiają uszkodzenia, które powstały w trakcie użytkowania. Konserwują koła, czyli zarówno opony, jak i felgi. Prostują te skrzywione z odkształceniami. Zajmują się dodatkowo renowacją i malowaniem felg.

Do zrealizowania tych wszystkich zadań wulkanizatorzy muszą posługiwać się specjalistycznym sprzętem. Wymienić w tym miejscu można: podnośniki samochodowe, rozmaitego typu narzędzia pneumatyczne, kompresory czy też wyważarki do kół.

Opłacalność pracy wulkanizatora!

Wulkanizator będzie potrzebny zawsze, dopóki społeczeństwo będzie posiadało samochody. Największe wyniki finansowe uzyskuje w momencie, kiedy ludzie przyjeżdżają wymieniać opony na nowy sezon, czyli dwa razy do roku. W kolejnych miesiącach radzi sobie finansowo poprzez przechowywanie kół swoich klientów, bieżącą naprawą felg i opon, a także serwisowaniu pojazdów. Może również połączyć swoją usługę z usługami tradycyjnego warsztatu samochodowego!

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń artykuł:

Komentarze 0

Brak komentarzy

Arykuły w kategorii Motoryzacja